Nichicon UUJ1C222MNQ1MS
UUJ1C222MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1C222MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUJ1C222MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ1C222MNQ1MS
QUANTITY
UUJ1C222MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1C222MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1C222MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1C222MNQ1MS
Related LinksUUJ1C22, UUJ1C222MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1C222MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ1C222MNQ1MS
MIC COND ANALOG OMNI -46DB datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD LP 20-SSOP datasheet.pdf
IC TRIPLE PWR DIST SWITCH 16SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TAPE-ON TERMINAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf