Nichicon UUJ1C222MNQ1MS
UUJ1C222MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1C222MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUJ1C222MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ1C222MNQ1MS
QUANTITY
UUJ1C222MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1C222MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1C222MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current930mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1C222MNQ1MS
Related LinksUUJ1C22, UUJ1C222MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1C222MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ1C222MNQ1MS
CAP CER 12PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW DIP LOW PRO 10 POS GOLD datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CLEVIS, CYL. ROD END datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf