Nichicon UUJ1C471MNQ1MS
UUJ1C471MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1C471MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUJ1C471MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ1C471MNQ1MS
QUANTITY
UUJ1C471MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1C471MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1C471MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current360mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1C471MNQ1MS
Related LinksUUJ1C47, UUJ1C471MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1C471MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ1C471MNQ1MS
MOSFET N-CH 30V 55A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 62POS .125 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf