Nichicon UUJ1E471MNQ1ZD
UUJ1E471MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1E471MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUJ1E471MNQ1ZD.pdf
Availability of UUJ1E471MNQ1ZD
QUANTITY
UUJ1E471MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1E471MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ1E471MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package280
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1E471MNQ1ZD
Related LinksUUJ1E47, UUJ1E471MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1E471MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ1E471MNQ1ZD
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.3W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC MEMORY FIFO 512X18 56-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V SC89 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf