Nichicon UUJ1J221MNQ6MS
UUJ1J221MNQ6MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1J221MNQ6MS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UUJ1J221MNQ6MS.pdf
Availability of UUJ1J221MNQ6MS
QUANTITY
UUJ1J221MNQ6MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1J221MNQ6MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1J221MNQ6MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1J221MNQ6MS
Related LinksUUJ1J22, UUJ1J221MNQ6MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1J221MNQ6MS Details Description
Related parts for UUJ1J221MNQ6MS
OVP C-LOOP 48VAC/DC .5A datasheet.pdf
IC RS-232 TRANSMITTER SOT23-6 datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO214AB datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" .50MM 10POS datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 300W datasheet.pdf