Nichicon UUJ1V471MNQ6MS
UUJ1V471MNQ6MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ1V471MNQ6MS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUJ1V471MNQ6MS.pdf
Availability of UUJ1V471MNQ6MS
QUANTITY
UUJ1V471MNQ6MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ1V471MNQ6MS
Internal Part NumberEIS-UUJ1V471MNQ6MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesUJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ1V471MNQ6MS
Related LinksUUJ1V47, UUJ1V471MNQ6MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ1V471MNQ6MS Details Description
Related parts for UUJ1V471MNQ6MS
RES SMD 27.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf