Nichicon UUJ2A101MNQ1ZD
UUJ2A101MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2A101MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUJ2A101MNQ1ZD.pdf
Availability of UUJ2A101MNQ1ZD
QUANTITY
UUJ2A101MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2A101MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2A101MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current285mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2A101MNQ1ZD
Related LinksUUJ2A10, UUJ2A101MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2A101MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ2A101MNQ1ZD
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 003 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 64POS R/A TIN 3.5MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G OLIVE datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W SMBJ datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP BLACK datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 4.5" datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf