Nichicon UUJ2A101MNQ1ZD
UUJ2A101MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2A101MNQ1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUJ2A101MNQ1ZD.pdf
Availability of UUJ2A101MNQ1ZD
QUANTITY
UUJ2A101MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2A101MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2A101MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current285mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2A101MNQ1ZD
Related LinksUUJ2A10, UUJ2A101MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2A101MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ2A101MNQ1ZD
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 2.0K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 417K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT TUF DUCK VHF 150-162MHZ MD datasheet.pdf
FPC/FFC SMT CONNECTOR 1 MM PITCH datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf