Nichicon UUJ2A331MRQ1ZD
UUJ2A331MRQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2A331MRQ1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V SMD
Datasheet Download
UUJ2A331MRQ1ZD.pdf
Availability of UUJ2A331MRQ1ZD
QUANTITY
UUJ2A331MRQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2A331MRQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUJ2A331MRQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUJ
PackagingTray
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.831" L x 0.831" W (21.10mm x 21.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2A331MRQ1ZD
Related LinksUUJ2A33, UUJ2A331MRQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2A331MRQ1ZD Details Description
Related parts for UUJ2A331MRQ1ZD
SENSOR FORCE LOAD CELL 10LBS datasheet.pdf
TRANSFORMER BALUN 2.45GHZ 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 14POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf