Nichicon UUJ2D100MNQ1MS
UUJ2D100MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2D100MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V SMD
Datasheet Download
UUJ2D100MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ2D100MNQ1MS
QUANTITY
UUJ2D100MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2D100MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ2D100MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2D100MNQ1MS
Related LinksUUJ2D10, UUJ2D100MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2D100MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ2D100MNQ1MS
CONN HEADER 96POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
IC QUAD BISTABLE LATCH 16-DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 198W TO247-3 datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 35MSPS 4CH 48VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf