Nichicon UUJ2W3R3MNQ1MS
UUJ2W3R3MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUJ2W3R3MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V SMD
Datasheet Download
UUJ2W3R3MNQ1MS.pdf
Availability of UUJ2W3R3MNQ1MS
QUANTITY
UUJ2W3R3MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUJ2W3R3MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUJ2W3R3MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesUJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current40mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUJ2W3R3MNQ1MS
Related LinksUUJ2W3R, UUJ2W3R3MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUJ2W3R3MNQ1MS Details Description
Related parts for UUJ2W3R3MNQ1MS
FERRITE CHIP POWER 60 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
IC 12BIT 400 KSPS ADC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.025" (0.64mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC 1.5KA datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 68M752 49BGA datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 20UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf