Nichicon UUL1H330MNL1GS
UUL1H330MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUL1H330MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUL1H330MNL1GS.pdf
Availability of UUL1H330MNL1GS
QUANTITY
UUL1H330MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUL1H330MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUL1H330MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current77mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUL1H330MNL1GS
Related LinksUUL1H33, UUL1H330MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUL1H330MNL1GS Details Description
Related parts for UUL1H330MNL1GS
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 1MHZ 8HWSON datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf