Nichicon UUN1A471MNQ1ZD
UUN1A471MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUN1A471MNQ1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUN1A471MNQ1ZD.pdf
Availability of UUN1A471MNQ1ZD
QUANTITY
UUN1A471MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1A471MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUN1A471MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUN
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current340mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1A471MNQ1ZD
Related LinksUUN1A47, UUN1A471MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1A471MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUN1A471MNQ1ZD
BIT SLOTTED 0.6MM X 4.5MM 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 110POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
LED 5MM 630NM RED CLR 28V TS5.5 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf