Nichicon UUN1C102MNQ1MS
UUN1C102MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUN1C102MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUN1C102MNQ1MS.pdf
Availability of UUN1C102MNQ1MS
QUANTITY
UUN1C102MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1C102MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUN1C102MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUUN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1C102MNQ1MS
Related LinksUUN1C10, UUN1C102MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1C102MNQ1MS Details Description
Related parts for UUN1C102MNQ1MS
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN MCX PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 22-26 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28VQFN datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NPO 0805 datasheet.pdf