Nichicon UUN1E471MNQ1ZD
UUN1E471MNQ1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUN1E471MNQ1ZD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUN1E471MNQ1ZD.pdf
Availability of UUN1E471MNQ1ZD
QUANTITY
UUN1E471MNQ1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1E471MNQ1ZD
Internal Part NumberEIS-UUN1E471MNQ1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesUUN
PackagingTray
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1E471MNQ1ZD
Related LinksUUN1E47, UUN1E471MNQ1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1E471MNQ1ZD Details Description
Related parts for UUN1E471MNQ1ZD
ROUND SPACER #4 PVC 1-1/2" datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS LP 28-SSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
PANEL SIDE 3U X 160MM W/FLANGE datasheet.pdf
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
30AWG QSFP CABLE ASSY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 75V FLATPACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
5KV INSULATION TESTER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2008 datasheet.pdf