Nichicon UUN1H221MNQ6ZD
UUN1H221MNQ6ZD picture photo
Mfg. Part Number
UUN1H221MNQ6ZD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUN1H221MNQ6ZD.pdf
Availability of UUN1H221MNQ6ZD
QUANTITY
UUN1H221MNQ6ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1H221MNQ6ZD
Internal Part NumberEIS-UUN1H221MNQ6ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package240
SeriesUUN
PackagingTray
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1H221MNQ6ZD
Related LinksUUN1H22, UUN1H221MNQ6ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1H221MNQ6ZD Details Description
Related parts for UUN1H221MNQ6ZD
IC OPAMP DIFF 3.2MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PMU MULTI FUNCT PROGR 40-LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MT W/PINS datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16.25"L X 15.25"W datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM BLUE datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
CONN HEADER 41POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf