Nichicon UUN1V471MNQ1MS
UUN1V471MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UUN1V471MNQ1MS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUN1V471MNQ1MS.pdf
Availability of UUN1V471MNQ1MS
QUANTITY
UUN1V471MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUN1V471MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UUN1V471MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
SeriesUUN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current590mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUN1V471MNQ1MS
Related LinksUUN1V47, UUN1V471MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UUN1V471MNQ1MS Details Description
Related parts for UUN1V471MNQ1MS
IC REG CTRLR BST FLYBK VM 16SOIC datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 2200V WC-500 datasheet.pdf
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 900V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
FUSE 160A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf