Nichicon UUP1V100MCL1GS
UUP1V100MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUP1V100MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUP1V100MCL1GS.pdf
Availability of UUP1V100MCL1GS
QUANTITY
UUP1V100MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUP1V100MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUP1V100MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current29mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUP1V100MCL1GS
Related LinksUUP1V10, UUP1V100MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUP1V100MCL1GS Details Description
Related parts for UUP1V100MCL1GS
BOARD TERM MINI TURRET 50 POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TRIAC 700V 4A DPAK datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V TO92-3 datasheet.pdf