Nichicon UUQ1A470MCL1GB
UUQ1A470MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1A470MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUQ1A470MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1A470MCL1GB
QUANTITY
UUQ1A470MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1A470MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1A470MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current46mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1A470MCL1GB
Related LinksUUQ1A47, UUQ1A470MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1A470MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1A470MCL1GB
CONN IDT FEMALE .200 18-20AWG datasheet.pdf
SSD 2GB SCSI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 21.6UH 440MA 922 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf