Nichicon UUQ1C100MCL1GB
UUQ1C100MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1C100MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUQ1C100MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1C100MCL1GB
QUANTITY
UUQ1C100MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1C100MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1C100MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current18mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1C100MCL1GB
Related LinksUUQ1C10, UUQ1C100MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1C100MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1C100MCL1GB
RES SMD 24K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32-HLQFP datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
CABLE 5COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES 20K OHM 8SOIC datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf