Nichicon UUQ1C220MCL1GB
UUQ1C220MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1C220MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUQ1C220MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1C220MCL1GB
QUANTITY
UUQ1C220MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1C220MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1C220MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current30mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1C220MCL1GB
Related LinksUUQ1C22, UUQ1C220MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1C220MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1C220MCL1GB
IC PROGRAM 3.300V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FILTER SNAP-IN W/CHOKE IEC 3A datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RAISE/LOWER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL PDU 6/10/3 AN datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf