Nichicon UUQ1H0R1MCL1GB
UUQ1H0R1MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1H0R1MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUQ1H0R1MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1H0R1MCL1GB
QUANTITY
UUQ1H0R1MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1H0R1MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1H0R1MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current1mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1H0R1MCL1GB
Related LinksUUQ1H0R, UUQ1H0R1MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1H0R1MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1H0R1MCL1GB
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
IC VIDEO CCD SIGNAL PROC 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW U.FL ANTENNA datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC AMP ADAPTIVE SENSOR 14-DIP datasheet.pdf
FILTER IEC 10A 250VAC RESISTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder Paste datasheet.pdf
HDM SAPR157F195OV G (CUT) datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.9A 120 MOHM SMD datasheet.pdf