Nichicon UUQ1H2R2MCL1GB
UUQ1H2R2MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1H2R2MCL1GB
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UUQ1H2R2MCL1GB.pdf
Availability of UUQ1H2R2MCL1GB
QUANTITY
UUQ1H2R2MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1H2R2MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UUQ1H2R2MCL1GB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1H2R2MCL1GB
Related LinksUUQ1H2R, UUQ1H2R2MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1H2R2MCL1GB Details Description
Related parts for UUQ1H2R2MCL1GB
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 6KW 200V datasheet.pdf
CONN HDR 44POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 305 TYP datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 240W datasheet.pdf
MTNG.RAIL B025-7004-19 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf