Nichicon UUQ1V330MCL1GS
UUQ1V330MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUQ1V330MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUQ1V330MCL1GS.pdf
Availability of UUQ1V330MCL1GS
QUANTITY
UUQ1V330MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUQ1V330MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUQ1V330MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current59mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUQ1V330MCL1GS
Related LinksUUQ1V33, UUQ1V330MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUQ1V330MCL1GS Details Description
Related parts for UUQ1V330MCL1GS
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
MOD DIODE SCR 25A 480VAC .250"QC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK FEED THRU 6.2MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
4-COND. 6-PIN W/50 FT CABLE datasheet.pdf
FO C/A LC VIO ST 62.5 ORN datasheet.pdf
32-Channel, 3 V/5 V, Single-Supply, 14-Bit, Voltage Output DAC IC datasheet.pdf