Nichicon UUR0J471MNL1GS
UUR0J471MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUR0J471MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUR0J471MNL1GS.pdf
Availability of UUR0J471MNL1GS
QUANTITY
UUR0J471MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUR0J471MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUR0J471MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current265mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUR0J471MNL1GS
Related LinksUUR0J47, UUR0J471MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUR0J471MNL1GS Details Description
Related parts for UUR0J471MNL1GS
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
DISPLAY 2DIGIT WHT CA 0.39" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 25A 600V GBPCW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf