Nichicon UUR1C681MNL1GS
UUR1C681MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUR1C681MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UUR1C681MNL1GS.pdf
Availability of UUR1C681MNL1GS
QUANTITY
UUR1C681MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUR1C681MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUR1C681MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current396mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUR1C681MNL1GS
Related LinksUUR1C68, UUR1C681MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUR1C681MNL1GS Details Description
Related parts for UUR1C681MNL1GS
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 287 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 46 POSITION datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf