Nichicon UUR1E471MNL1GS
UUR1E471MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUR1E471MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUR1E471MNL1GS.pdf
Availability of UUR1E471MNL1GS
QUANTITY
UUR1E471MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUR1E471MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUR1E471MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current393mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUR1E471MNL1GS
Related LinksUUR1E47, UUR1E471MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUR1E471MNL1GS Details Description
Related parts for UUR1E471MNL1GS
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CARD D/A SMART STAR 0-10V SR9400 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 590MA 372 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 1W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf