Nichicon UUT1A220MCL1GS
UUT1A220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUT1A220MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UUT1A220MCL1GS.pdf
Availability of UUT1A220MCL1GS
QUANTITY
UUT1A220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUT1A220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUT1A220MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUT1A220MCL1GS
Related LinksUUT1A22, UUT1A220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUT1A220MCL1GS Details Description
Related parts for UUT1A220MCL1GS
FTG TRUMPET BEND RADIUS CONTROL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE INDUST 560A 550V BS IEC datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC REGISTER SHIFT/STORE 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 40V CHA MNT datasheet.pdf