Nichicon UUT1E100MCL1GS
UUT1E100MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUT1E100MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UUT1E100MCL1GS.pdf
Availability of UUT1E100MCL1GS
QUANTITY
UUT1E100MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUT1E100MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UUT1E100MCL1GS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current23mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUT1E100MCL1GS
Related LinksUUT1E10, UUT1E100MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUT1E100MCL1GS Details Description
Related parts for UUT1E100MCL1GS
Crystal 12.0000MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.94"L X 2.75"W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 600MA 620 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6A 70VAC datasheet.pdf