Nichicon UUX0J102MNL1GS
UUX0J102MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUX0J102MNL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
UUX0J102MNL1GS.pdf
Availability of UUX0J102MNL1GS
QUANTITY
UUX0J102MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUX0J102MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUX0J102MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesUX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUX0J102MNL1GS
Related LinksUUX0J10, UUX0J102MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUX0J102MNL1GS Details Description
Related parts for UUX0J102MNL1GS
TRANS PREBIAS NPN 246MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CT CRIMP-2 REC HSG 5P YELLOW datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 17POS datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 2506 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CONN SOCKET ASSY STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC datasheet.pdf