Nichicon UUX1V101MNL1GS
UUX1V101MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UUX1V101MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UUX1V101MNL1GS.pdf
Availability of UUX1V101MNL1GS
QUANTITY
UUX1V101MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UUX1V101MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UUX1V101MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current304mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UUX1V101MNL1GS
Related LinksUUX1V10, UUX1V101MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UUX1V101MNL1GS Details Description
Related parts for UUX1V101MNL1GS
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY SSR SCR 35A 660V PNL MNT datasheet.pdf
KIT EVAL FOR ADS7845 W/SOFTWARE datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SWITCH TOUCH M8 WOBBLE STICK 3M datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 30W datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf