Nichicon UVK0J332MPD1TD
UVK0J332MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK0J332MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UVK0J332MPD1TD.pdf
Availability of UVK0J332MPD1TD
QUANTITY
UVK0J332MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK0J332MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK0J332MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK0J332MPD1TD
Related LinksUVK0J33, UVK0J332MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK0J332MPD1TD Details Description
Related parts for UVK0J332MPD1TD
RES SMD 590 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 600V TO-83 datasheet.pdf
RECEIVER IR REMOTE 3V 36.7KHZ datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
381 TB RIS CLA 3-ROWS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf