Nichicon UVK1E221MED
UVK1E221MED picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E221MED
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E221MED.pdf
Availability of UVK1E221MED
QUANTITY
UVK1E221MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E221MED
Internal Part NumberEIS-UVK1E221MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E221MED
Related LinksUVK1E, UVK1E221MED Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E221MED Details Description
Related parts for UVK1E221MED
LED YELLOW T1-3/4 RT ANG LC PCB datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 50W DO5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE RG-58 TO SMA 3' STRA PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf