Nichicon UVK1E221MED1TA
UVK1E221MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E221MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E221MED1TA.pdf
Availability of UVK1E221MED1TA
QUANTITY
UVK1E221MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E221MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVK1E221MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E221MED1TA
Related LinksUVK1E22, UVK1E221MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E221MED1TA Details Description
Related parts for UVK1E221MED1TA
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
COUNTER 7 CHAR 230V PANEL MT datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 301 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
NTC 4700 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf
MICRO 31C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf