Nichicon UVK1E221MED1TA
UVK1E221MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK1E221MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVK1E221MED1TA.pdf
Availability of UVK1E221MED1TA
QUANTITY
UVK1E221MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1E221MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVK1E221MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1E221MED1TA
Related LinksUVK1E22, UVK1E221MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1E221MED1TA Details Description
Related parts for UVK1E221MED1TA
DIODE GEN PURP 600V 5A DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V BLADE datasheet.pdf
RES 124 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf