Nichicon UVK1H010MDD1TA
UVK1H010MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK1H010MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVK1H010MDD1TA.pdf
Availability of UVK1H010MDD1TA
QUANTITY
UVK1H010MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1H010MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVK1H010MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1H010MDD1TA
Related LinksUVK1H01, UVK1H010MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1H010MDD1TA Details Description
Related parts for UVK1H010MDD1TA
RES SMD 90.9 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO214AB datasheet.pdf
SENSOR THERMOCOUPLE K 6.4MM DIA datasheet.pdf
CONN IPASS 2X1 52POS W/LGHT PIPE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 0.89MM datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 8.45KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf