Nichicon UVK1H0R1MDD1TA
UVK1H0R1MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK1H0R1MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVK1H0R1MDD1TA.pdf
Availability of UVK1H0R1MDD1TA
QUANTITY
UVK1H0R1MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1H0R1MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVK1H0R1MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1H0R1MDD1TA
Related LinksUVK1H0R, UVK1H0R1MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1H0R1MDD1TA Details Description
Related parts for UVK1H0R1MDD1TA
IDC CABLE - MSC40K/MC40G/MCG40K datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4POS CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-219AB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 25 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf
AS16 ELBOW, 8-12P, SIDE B, SMOOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW DO35 datasheet.pdf