Nichicon UVK1H0R1MDD1TD
UVK1H0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1H0R1MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVK1H0R1MDD1TD.pdf
Availability of UVK1H0R1MDD1TD
QUANTITY
UVK1H0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1H0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK1H0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1H0R1MDD1TD
Related LinksUVK1H0R, UVK1H0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1H0R1MDD1TD Details Description
Related parts for UVK1H0R1MDD1TD
CONN MU ATTENUATOR FIXED 8DB datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 1.1NH 400MA 60 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC 34PQFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 33POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf