Nichicon UVK1H470MED1TA
UVK1H470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK1H470MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UVK1H470MED1TA.pdf
Availability of UVK1H470MED1TA
QUANTITY
UVK1H470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1H470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UVK1H470MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1H470MED1TA
Related LinksUVK1H47, UVK1H470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1H470MED1TA Details Description
Related parts for UVK1H470MED1TA
IDC CABLE - MSC34K/MC34F/MCF34K datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.82KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1300V 650A TO200AB datasheet.pdf
KEYPAD RUBBER 16BTN LOW PROFILE datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf