Nichicon UVK1V471MPD
UVK1V471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UVK1V471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UVK1V471MPD.pdf
Availability of UVK1V471MPD
QUANTITY
UVK1V471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK1V471MPD
Internal Part NumberEIS-UVK1V471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current650mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK1V471MPD
Related LinksUVK1V, UVK1V471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK1V471MPD Details Description
Related parts for UVK1V471MPD
RES ARRAY 3 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
SWITCH BLOCK GP DPST-NC 10A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 10.7A I-PAK datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
CONN HEADR R/A LO-PRO 50POS 30AU datasheet.pdf