Nichicon UVK2A331MHD
UVK2A331MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2A331MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2A331MHD.pdf
Availability of UVK2A331MHD
QUANTITY
UVK2A331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2A331MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2A331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2A331MHD
Related LinksUVK2A, UVK2A331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2A331MHD Details Description
Related parts for UVK2A331MHD
IC D-TYPE POS TRG QUAD 96LFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 111MA 3.6 OHM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A 5DFN datasheet.pdf
381 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN SOCKT IDC 40POS W/O KEY TIN datasheet.pdf