Nichicon UVK2AR47MDD1TA
UVK2AR47MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK2AR47MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UVK2AR47MDD1TA.pdf
Availability of UVK2AR47MDD1TA
QUANTITY
UVK2AR47MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2AR47MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UVK2AR47MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2AR47MDD1TA
Related LinksUVK2AR4, UVK2AR47MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2AR47MDD1TA Details Description
Related parts for UVK2AR47MDD1TA
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLON 3MM datasheet.pdf
GROMMET 0.280" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 PVC 3/8" datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 100VDC 1206 datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/4" datasheet.pdf
LLP-54 TO DIP-54 SMT ADAPTER datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 400MA 2 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf