Nichicon UVK2C100MPD1TA
UVK2C100MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C100MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C100MPD1TA.pdf
Availability of UVK2C100MPD1TA
QUANTITY
UVK2C100MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C100MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVK2C100MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C100MPD1TA
Related LinksUVK2C10, UVK2C100MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C100MPD1TA Details Description
Related parts for UVK2C100MPD1TA
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
2565 APPLIANCE INLET 2.5A 70C datasheet.pdf
RES 698K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 5A 480VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PIN 18-22AWG datasheet.pdf
5 TON PRESS ASSY datasheet.pdf
CONN HDR datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf