Nichicon UVK2C101MHD
UVK2C101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C101MHD.pdf
Availability of UVK2C101MHD
QUANTITY
UVK2C101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C101MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2C101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C101MHD
Related LinksUVK2C, UVK2C101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C101MHD Details Description
Related parts for UVK2C101MHD
Connector Receptacle 10 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
MINIGRABBER/BANANA PLUG 12" BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC VCXO 320MHZ 16QFN datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/0.3M CORDSET TO P datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A datasheet.pdf