Nichicon UVK2C101MHD
UVK2C101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2C101MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UVK2C101MHD.pdf
Availability of UVK2C101MHD
QUANTITY
UVK2C101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2C101MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2C101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2C101MHD
Related LinksUVK2C, UVK2C101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2C101MHD Details Description
Related parts for UVK2C101MHD
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RECEIVER 418MHZ KH SERIES datasheet.pdf