Nichicon UVK2D470MHD1TO
UVK2D470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D470MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D470MHD1TO.pdf
Availability of UVK2D470MHD1TO
QUANTITY
UVK2D470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVK2D470MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D470MHD1TO
Related LinksUVK2D47, UVK2D470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D470MHD1TO Details Description
Related parts for UVK2D470MHD1TO
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.2A 50V datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 1% 1KV 2220 datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 1000A SCREW TE datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DV DRIVE, 15KW, 20HP, IP20 datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.4 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf