Nichicon UVK2D470MHD1TO
UVK2D470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D470MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D470MHD1TO.pdf
Availability of UVK2D470MHD1TO
QUANTITY
UVK2D470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UVK2D470MHD1TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current270mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D470MHD1TO
Related LinksUVK2D47, UVK2D470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D470MHD1TO Details Description
Related parts for UVK2D470MHD1TO
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 1.3A 801 MOHM TH datasheet.pdf
IC PROGRAM 2.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MOSFET RF N-CHAN NI-360S datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X9 15NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 400MA 780 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OCT 1% 24TQFN datasheet.pdf