Nichicon UVK2D471MRD
UVK2D471MRD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2D471MRD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UVK2D471MRD.pdf
Availability of UVK2D471MRD
QUANTITY
UVK2D471MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2D471MRD
Internal Part NumberEIS-UVK2D471MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2D471MRD
Related LinksUVK2D, UVK2D471MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2D471MRD Details Description
Related parts for UVK2D471MRD
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 5SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 175KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
DOOR STEEL 41.8X19.3X0.53" GREY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
P&B RELAY KHU17D-1124 datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 820NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf