Nichicon UVK2V100MPD1TD
UVK2V100MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2V100MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UVK2V100MPD1TD.pdf
Availability of UVK2V100MPD1TD
QUANTITY
UVK2V100MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2V100MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UVK2V100MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVK
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current90mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2V100MPD1TD
Related LinksUVK2V10, UVK2V100MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2V100MPD1TD Details Description
Related parts for UVK2V100MPD1TD
RELAY RF SPDT 10MA 5V datasheet.pdf
CONN TERM BLK ZTW ZDUB BEIGE datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf