Nichicon UVK2W220MHD
UVK2W220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UVK2W220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UVK2W220MHD.pdf
Availability of UVK2W220MHD
QUANTITY
UVK2W220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UVK2W220MHD
Internal Part NumberEIS-UVK2W220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesVK
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVK2W220MHD
Related LinksUVK2W, UVK2W220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UVK2W220MHD Details Description
Related parts for UVK2W220MHD
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
IGBT 600V 16A 60W TO220AB datasheet.pdf
IC REG MULT CONFG INV 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE SOCKET 5POLE datasheet.pdf
D4N-2C22 datasheet.pdf
DIN-POWER D032FW-20 0C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf